Google

Michel Pronk (Hellas Den Haag) Elders wordt er veel meer geïnvesteerd in handbal



21 februari 2009 Door Tom Jacobs

De boomlange keeper van Hellas is al lang een vaste waarde in de eredivisie. Michel 'pronkt' dan ook met regelmaat op lijstjes die de doelman van het jaar moeten aanwijzen. Beneliga-handbal.com belde de sympathieke onderwijzer op voor een gesprek.
Hoe ben je ooit begonnen met handbal?
Vroeger op de basisschool deden we mee aan schoolhandbaltornooien. Al heel snel werd me duidelijk gemaakt dat ik een heel slechte speler kon worden of alsnog een redelijke keeper. Die raad heb ik dan maar opgevolgd. Ik was lang en lenig dus dat viel wel op.
Als doelman in het handbal moet je toch een beetje gek zijn?
Volledig mee eens! De spoeling is ook best wel dun. Veel spelers komen niet als eerste keuze uiteindelijk in het doel terecht. Makkelijk is het niet, maar je haalt er wel veel voldoening uit. De ballen vliegen je in het begin om de oren, als je dan al eens een bal stopt geeft dat een geweldig gevoel. Op die succeservaring bouw je dan weer verder. Die ontwikkeling gaat constant verder. Sport is in dat opzicht te vergelijken met studie, je blijft constant bijleren.
Is er eigenlijk wel voldoende aandacht voor de specifieke training van keepers?
Nee, dat is dramatisch slecht! Keeperstrainers met verstand van zaken zijn heel dun gezaaid. Ook de trainer zelf weet zich vaak geen raad met de keepr. Je loopt er dan bij als een soort aanhangsel. Peter Portengen (noot: vorig jaar coach van Hellas) was een uitzondering op de regel. Hij besteede onwijs veel aandacht aan doelmannen. Ook in de jeugd wordt veel te oppervlakkig gewerkt met keepers. De techniek is ondergeschikt aan het tegenhouden van ballen. Zo moet het dus niet. Bart Uijtdebroek deed het ook prima als keeperstrainer, al speelde hij zelf niet op het hoogste niveau hij wist je wel scherp te houden.
In hoeverre heb je zo iemand nodig met de ervaring die jij hebt?
Het zou op zich niet moeten dat klopt. Je weet ook wel wat nodig. Vorig jaar was er weinig nood aan specifieke begeleiding, dan lukte alles! Het is pas als het minder gaat dat het prettig is als er iemand is om je er weer bovenop te helpen.
Welke trainer of coach is je het meest bijgebeleven?
Zonder twijfel Marian Overkleeft. Zij heeft me ook overtuigd van mijn potentieel als keeper. Marian heeft ontzettend veel aandacht en energie gestopt in ons: praten met iedereen, strandwandelingen met de groep, voorbereidingsweekends… Het heeft ook heel wat opgeleverd want we hadden een schitterend team. Bij de jeugd werden we zes keer Nederlands kampioen, 3 keer binnen en 3 keer buiten. Een fantastische tijd was dat.
Onlangs klonk de alarmbel over tophandbal in Den Haag. Terecht volgens jou?
Absoluut, er zijn zoveel handbalverenigingen in Den Haag maar geen één heeft een grote sponsor. Er is veel onderlinge concurrentie tussen de clubs, weinig samenwerking ook en weinig middelen. Elders wordt er veel meer geïnvesteerd in handbal, vanuit het bedrijfsleven en of de gemeente. Daarom wordt het moeilijker om talent hier te houden. Het is misschien zorgelijk, maar talentvolle spelers kiezen steeds eerder voor het geld. Dat was in mijn tijd anders. Problemen zijn er overigens niet alleen voor de opleiding hoor. Het budget voor de selectie is bij Hellas klein vergeleken met de andere toppers. Volendam versterkte zich in het tussenseizoen, terwijl er bij de landskampioen alleen spelers vertrokken en er komt geen enkele speller bij… Dat is toch niet normaal?
Hellas lijkt een team met twee gezichten dit seizoen. Er zijn uitschieters, maar vooral in de Beneliga presteerden jullie zwak?
We zijn inderdaad niet zo constant als vorig seizoen. Op de belangrijke momenten staan we er wel. Tegen Volendam hebben we toch een goede pot neergezet, vorig weekend. Tegen FIQAS speelden we een prima partij en wonnen we. De Beneliga is een competitie apart voor ons. De beleving van de Beneliga-wedstrijden is bij Hellas niet bijzonder te noemen. We zijn meer bezig met de competitie. Als er een duel aan komt tegen, pakweg Quintus dat een concurrent is voor een plaats in de play-offs dan hoor je dat wél een hele week. Dat is voorlopig het verschil. Ik kijk wel uit naar de wedstrijd tegen Sasja, dat is een leuke ploeg die graag en verzorgd handbal speelt.
Je had de kans om met Peter Portengen naar E&O te gaan. Waarom heb je het niet gedaan?
Op zich zag het er prima uit, maar er waren ook enkele praktische problemen. We hebben net een eigen huis hier en als je weet hoem moeilijk het tegenwoordig in Nederland is om een eigen huis te krijgen... Dat was een belangrijk argument. Aan de andere kant wilde ik met Hellas graag mee Europa in. Een stukje van de wereld zien en op kosten van je club naar Ijsland gaan. Die unieke ervaring wilde ik niet missen. Ijsland is nou niet meteen zo'n land waar je anders komt!
Jouw vriendin, Kim Parrée, speelt ook handbal. Is het al handbal dat de klok slaagt ten huize Pronk?
Nee hoor, ze heeft pas een zware blessure achter de rug trouwens. Eigenlijk praat ik weinig of niet over handbal met haar. Ze moet er al erg veel voor laten en we zien elkaar al weinig precies door mijn sport, daarom hebben we het zelden over handbal.
Succes met de wedstrijden!
Zal ik die Belgen dan even een poepie laten ruiken, toch?!
Programma, uitslagen en stand Beneliga
www.beneliga-handbal.com

Handbalstartpunt