| Interviews

  
Naamkaartjes op voor nieuwe bondscoach
Uit: Dagblad de Limburger, door Edwin Alblas

 


De nieuwe handbalcoach van de nationale vrouwenploeg, de Duitser Olaf Schimpf, is niet gevraagd, maar heeft zichzelf aangeboden. Voor wat het waard is Natuurlijk hadden we liever iemand gehad die al drie olympische titels had gewonnen'', aldus international en aanvoerster Monique Feijen. Maar als die niet beschikbaar is moet je wat anders. En Olaf voldoet aan ons beeld van een coach. Hij heeft in ieder geval buitenlandse ervaring.'' De meeste internationals kenden hem niet. Alleen Diana Lamein liep hem onlangs in Duitsland tegen het lijf. Zij verwees hem door naar het Nederlands Handbalverbond.

Schimpf is jong (35), thuis in de talen Deens, Engels en Duits en een aanhanger van de Deense handbalstijl. Die is in weinig te vergelijken met de Duitse stijl, door Schimpf denigrerend omschreven als 1-2-3-boem-handbal. Ofn  anders gezegd: oogkleppen op en schieten. Dat hij daar niet van houdt is volgens hem de voornaamste reden waarom hij bij de Duitse handbalbond geen emplooi vindt. ,,Ik ben het niet eens met het systeem in Duitsland.''

Hij trainde al in Noorwegen en Denemarken, maar in het Deense dorp Frederikshaven kon hij sociaal niet aarden. ,,En in het Duitse mannenhandbal is meer geld te verdienen'', zegt Schimpf, al vijf jaar broodtrainer, zonder schaamte. Dat het Duitse type handbal hem niet aanstaat is geen belemmering. Schimpf, wiens carrière als speler door blessures al op 24-jarige leeftijd in de knop werd geknakt, is nu technisch directeur bij Bad Neustadt in de Duitse regionalliga, waar hij eerder zelf de mannen coachte.

Na het opstappen van Bert Bouwer en het vertrek van de Noorse Kari Aagaard, die afhaakte na de mislukte WK-kwalificatie tegen Tsjechië, zocht het NHV naar een coach met veel ervaring in het internationale handbal. Op de simpele constatering dat Schimpf die niet heeft, reageert de persoon in kwestie met een schamper lachje. ,,Bij mijn club lopen zeven buitenlandse spelers en een buitenlandse trainer rond. Het is niet bepaald een typische Duitse ploeg. Dat is meer buitenlandse ervaring dan je zou denken. We spelen weliswaar niet in de Bundesliga, maar ook het derde niveau is een hoog niveau.''

Kennis over het Nederlandse handbalteam vergaarde Schimpf tot nu toe vooral door het kijken van video's. Daarop was steevast te zien dat de handbalsters in de slotfase van belangrijke wedstrijden te kort schoten. ,,Ze waren te gefocust op winnen en vergaten daardoor wat ze moesten doen om te winnen'', analyseerde Schimpf al.

Deze week krijgt hij bij het oefentoernooi om de Lucardi Cup in Rotterdam de kans om zelf in te grijpen als het nodig is. Schimpf bereidde de ploeg voor op veel 'input for the head and meat for the brain', ofwel, de speelsters zullen heel wat info te verstouwen krijgen.

Gisteren stond de Duitser voor het eerst bij een training voor de groep. De handbalsters droegen naamstickers om het communiceren makkelijker te maken. Engels is de voertaal.

Schimpf ziet het wel zitten, hoewel Oranje bij het komende WK en bij de Olympische Spelen ontbreekt en zich nog voor het EK eind 2004 moet kwalificeren. Schimpf: ,,De huidige lichting is nog niet op zijn top en de jonge generatie komt eraan. Nederland heeft het tot nu toe goed gedaan. Het was altijd een auto die zestig kilometer per uur reed, terwijl de top 150 kilometer haalde. Nu zitten we ook op 150 kilometer maar rijden we nog
steeds achteraan. Nu gaan we leren in te halen.''