DAG 4: EERSTE SCHIFTING EEN FEIT
Op dag 4 werd duidelijk dat een aantal ploegen nog één duel gaat spelen en dan de koffers kan pakken. 12 van de 24 deelnemende teams treft dat lot de komende dagen.
In groep A is Oostenrijk kansloos voor de volgende ronde: met 0 punten wordt het afsluitende duel tegen de sterke Serven een formaliteit. Spanje en Duitsland wordt maandag (20:30 uur, ZDF) de absolute kraker: de Duitsers staan na de zwakke vertoning tegen Servië met de rug tegen de muur en moeten winnen om door te gaan. Spanje heeft aan één punt genoeg.
In groep B spelen Roemenië (0) en Noord-Macedonië (1) woensdag om niet als laatste in de groep te eindigen. Roemenië verloor volgens verwachting van Denemarken (24-39) en zag eerder op de avond hoe Noord-Macedonië in extremis een punt pakte tegen Portugal: 29-29 (13-15). Via 18-22 kwam de ploeg van coach Kiryl Lazarov langszij, in een spannende slotfase lukte het alsnog dat ene punt over de streep te trekken. Dat ene bonuspunt zal de Noord-Macedonische ploeg niet in de hoofdronde brengen, Denemarken (4 punten) en Portugal (3 punten) gaan door.
In groep C mogen Tsjechië en Oekraïne morgen onderling uitmaken wie op de vierde en laatste plek in de groep belandt. Frankrijk en Noorwegen zijn door, hun laatste duel is nog belangrijk voor de punten die meegaan richting de hoofdronde. Montenegro, in groep D, kreeg geen vat op de frivool spelende ploeg van de Faeröer Eilanden: bij rust was er nog weinig hoop op resultaatverbetering: 12-19. Dertig minuten later 24-37.
Daarmee schreven de eilandbewoners geschiedenis: bij hun tweede deelname aan het EK heeft de Faeröer hun eerste overwinning in het toernooi behaald - en dat deden ze in stijl, met die dominante zege van 13 doelpunten tegen Montenegro. Het was een sterke prestatie, zowel aanvallend als verdedigend. Doelman Pauli Jacobsen werd uitgeroepen tot Man of the match met 16 stops, terwijl Óli Mittún, Hákun av Teigum en Elias á Skipagøtu samen 27 doelpunten maakten.
MEESLEPEND POTJE
Zwitserland (1 punt) en Slovenië (2 punten) streden later vanavond om die koppositie in groep D: het werd een bijzonder boeiend duel, maar dan pas nadat de Slovenen die bij rust tegen een 14-20 achterstand aankeken en een kwartier later zelfs 22-29, plots de geest zagen. Coach Urs Zorman werd om ‘een extra gesprekje’ met de Noorse arbiters naar de tribune gestuurd en vanaf dat moment krabbelde Slovenië terug. Acht minuten voor tijd lagen beide ploegen gelijk: 32-32. De Zwitsers kregen de wedstrijd niet meer in de grip, ook de fans op de tribune keken verbaasd naar de tussenstanden: Slovenië door Blaz Janc op 33-32! 33-33, 34-33, 34-34, 35-34, 35-35, 36-35. Hoe spannend wil je het hebben!
Drie minuten van pure spanning, spelers die alles gaven. Blaz Janc met 37-35. Tumult bij de beginworp waarbij een Sloveen door de beginworpcirkel liep en door een Zwitser met de bal opzettelijk werd geraakt. Tijdstraf voor de Zwitser! Maar de tijd was tekort voor de Helveten om er nog een punt én een langer verblijf op het EK uit te slepen: 38-35. De wedstrijd van de ongelooflijke come back! Na afloop was doelman Nikola Portner zo van slag en teleurgesteld dat hij na enkele tellen en korte zinnen uit het tv-interview weg beende.
In groep E, met Nederland, wordt maandagavond een belangrijke speeldag: Oranje komt in het cruciale duel met Kroatië op de vloer, Zweden moet oppassen voor de toch wel verrassend spelende ploeg uit Georgië.
Ook Polen en Italië (groep F) kunnen na dinsdag, na twee nederlagen, terug richting Warschau en Rome: IJsland was meer dan een maat te groot voor Polen (23-31). De IJslanders zijn, samen met Hongarije, zeker van de volgende ronde. Hongarije, tegen Italië gestart met twee punten, kende nauwelijks problemen tegen de ploeg van de flamboyante Duitse coach Bob Hanning: 32-26. Dinsdag mogen Polen en Italië de laatste twee punten verdelen en proberen het EK waardig af te sluiten.
cover foto EHF / Anze Malovrh / kolektiff
Chrome
Firefox
Internet explorer
Safari


