NEDERLAND MOET DENEMARKEN TOCH LATEN GAAN
Ruim een maand geleden won Nederland van de nummer drie van de Olympische Spelen, Denemarken. In Noorwegen werd het toen 36-31. Nu stonden beide ploegen in Viborg tegenover elkaar in het slotduel van de tweede Golden League. Het werd, na een vrijwel gelijk opgaand duel, uiteindelijk 30-32 (15-16).
Oranje het de betere start, moest bij 8-8 twee tegentreffers incasseren waardoor het beweeglijke Denemarken – ook bezig met een ‘verjongingskuur’- op 10-8 kwam. Helena Elver en Mie Hojlund creëerden veel ruimte voor hun teamgenoten die gretig richting Nederlandse doel naar de afronding op zoek gingen. Housheer en Smits hielden hun ploeg met een aantal fraaie treffers in de race, keepster Anna Kristensen (bijna 40% stops) was een behoorlijke sta-in-de-weg. De slottreffer kwam van de hand van Mie Hojlund: 15-16.
Ook na rust – Duijndam voor Ten Holte - gaven beide ploegen elkaar niks toe: Malestein, ook nu weer een tikkeltje blasé spelend op de hoek, miste de gelijkmaker per strafworp bij 20-19: Althea Rheinhard stond goed opgesteld. Tussendoor reageerde Oranje ook via de sterk spelende Inger Smits maar toonde af en toe ook wat frustratie richting de Deense arbitrage. Het duo gaf geen krimp. Bij 21-21 – treffer via een lange bal van Duijndam in het verlaten Deense doel - was het duel weer in evenwicht, bij 26-26 voor de laatste keer toen Smits, op de tegenaanval, vrije doortocht kreeg maar haar inzet gekeerd zag door Rheinhard. De Denen deden het aan de overkant tweemaal beter: 28-26. Smits met haar zesde uit negen pogingen voor de ‘Anschlusstreffer’. De Deense coach Jensen achtte de tijd rijp om met zijn ploeg te spreken. Vijf minuten voor affluiten sloeg Denemarken het beslissende gaatje naar 30-27. Dat verschil kreeg Oranje niet meer weggewerkt. Dan toch nog Housheer met haar zevende voor 30-28. Maar de tijd was tekort om qua score nog richting dat ene punt te gaan: 31-29, op minder dan drie minuten. Nüsser verdedigde in de cirkel, de bijbehorende strafworp belandde boven Duijndam op de lat. Nederland wilde winnen, toonde af en toe in de dekking wat meer agressiviteit. De Deensen speelden het duel geroutineerd uit. Ten Holte en Duijndam hadden geen overtuigende stoppercentages. Opvallend: beide ploegen raakten in dit duel wel – te - vaak paal en lat.
Signell hield ook in dit duel de routiniers grotendeels binnen de lijnen, zag dat zijn ploeg in het slotkwartier iets teveel forceerde om telkens die achterstand weg te werken. Maar er was te weinig druk in de aanval, tijdspel ook. Housheer en Abbingh zaten al lang in de tang bij de Deense defensie, kregen hun ploeg in de slotfase niet meer aan de praat. Conclusie: jammerlijk verlies, positieve fase, geen slechte generale. Er blijven verbeterpunten. De nare tweede helft van zaterdag tegen Noorwegen werd deels weggespoeld.
De strafworpen vlogen Oranje in dit duel om de oren, goed en stevig verdedigen is een punt van aandacht. Dit team is te aanvallend ingesteld, zoekt de snelheid op in de tegenaanval maar vergeet wel eens dat er eerst collectief op iedere positie tegen gehouden moet worden. Dat loopt als een rode draad door het spel.
Van der Helm werd vooral defensief ingezet, Ternede en Molenaar kwamen niet binnen de lijnen, Dekker werd een aantal speelminuten gegund. Maarschalkerweerd kwam, na een korte invalbeurt, in deel twee niet meer in actie. Of Van Maurik het EK haalt, wordt begin deze week na een scan duidelijk.
Woman of the match werd Dione Housheer, die over drie duels kan terugzien op een prima individuele prestatie. Bij Denemarken Helena Helver als ‘opvallendste’ speelster.
NA DE WEDSTRIJD
Maandag en dinsdag ‘rustdag’. De ploeg vertrekt woensdag naar Innsbruck waar vrijdag (18:00 uur, ZIGGO Sport) het EK in de groepsfase wordt geopend tegen IJsland. Daarna volgen Duitsland en Oekraïne.
Rinka Duijndam vond dat de ploeg klaar is voor het EK: “Ik denk dat we duidelijk stappen hebben gezet ten opzichte van gisteren. Kijk uiteindelijk verliezen we nipt, maar we zaten er veel beter in dan gisteren, en dat is sowieso een stap vooruit. We gaan met een goed gevoel naar Oostenrijk, we hebben hard getraind en gewerkt met elkaar, we moeten nog even zoeken, en dat is prima.”
Bondscoach Henrik Signell: “Ik ben met heel veel dingen tevreden vandaag. Het spel was van hoog niveau de hele wedstrijd. Denemarken is een goede ploeg en ik denk dat we bewezen hebben aan onszelf dat we goed handbal kunnen spelen. Tactisch moeten we nog wat zaken bespreken, ook kijkend naar de rollen binnen het team. Vooral hoe we de individuele kwaliteiten van iedereen optimaal kunnen benutten.”
Denemarken: Anna Kristensen, Althea Reinhard; Kaja Kamp Nielsen (1), Helene Kindberg Hansen, Sarah Aaberg Iversen (2), Helena Elver Hageso (6), Anne Mette Hansen (3), Line Haugsted, Andrea Aagot Hansen (3), Stine Eiberg Jorgensen (1), Mie Engrobb Hojlund (5), Rikke Iversen, Sarah Paulsen, Line Maj Hougaard (1), Elma Halilcevic (4), Michala Elsberg Moller (6).Nederland: Yara ten Holte, Rinka Duijndam (1); Lois Abbingh (1), Larissa Nüsser (4), Isa Ternede, Bo van Wetering (1), Judith van der Helm, Tamara Haggerty, Kim Molenaar, Merel Freriks (3), Inger Smits (6), Zoë Sprengers (3), Romee Maarschalkerweerd, Angela Malestein (3), Sarah Dekker, Dione Housheer( 7).
Eindstand:
1. Noorwegen 3-5 (97-73); 2. Denemarken 3-5 (94-82); 3. NEDERLAND 3-2 (92-91); 4. Roemenië 3-0 (76-113).
PROGRAMMA, UITSLAGEN EN STANDEN 16e EK VROUWEN 2024:
cover Dione Housheer (foto Rob Creemers) en Helena Elver (foto Odense) werden gekozen tot 'woman of the match'