Nieuws

Nederlandse handballers graag geziene gasten in ons buurland

Door René Kok - Steeds meer Nederlandse handballers vinden hun weg over de grens naar o.a. Duitse topclubs. En dat niet alleen tot grote tevredenheid van de ontvangende clubs zelf, maar ook van het NHV. Het NHV ziet deze ontwikkeling, in navolging van de dames, als een verrijking voor de handbalsport in Nederland. De spelers worden in de sterkere buitenlandse competities alleen maar beter en dat is goed voor het handbal en onze Oranjeploeg.

Plaatsing voor het EK

Het resultaat was de afgelopen maanden meteen zichtbaar. De Oranje heren plaatsten zich voor het eerst voor een eind toernooi, het EK 2020 in Noorwegen, Zweden en Oostenrijk. Een mega succes voor onze heren, die straks in januari in het Noorse Trondheim in poule C de strijd aan gaan binden met Spanje, Duitsland en Letland. Van die Oranje selectie spelen maar liefst 6 spelers in Duitsland in de Bundesliga bij 2 clubs, nl. bij HSG Nordhorn-Lingen en TBV Lemgo Lippe: bij Nordhorn-Lingen keeper Bart Ravensbergen, Toon Leenders en Patrick Miedema, bij Lemgo Lippe Bobby Schagen, Fabian van Olphen en Dani Baijens. Aangevuld nog met Nicky Verjans, niet voor Oranje geselecteerd, brengt dat het totaal op 7 Nederlanders. Een unieke score in het handbalgekke Duitsland.

                    

Beide clubs vertoeven momenteel in de staart van de ranglijst en speelden gisteren tegen elkaar in Lingen, de tweede thuishaven van de HSG. Reden te meer om alle Nederlandse spelers, rond deze beladen wedstrijd, eens extra aan de tand te voelen met een aantal vragen.

Wat doen ze in hun vrije tijd?

De antwoorden komen aardig overeen met elkaar, afhankelijk van de gezinssituatie. Patrick Miedema en Toon Leenders hebben een jong gezin. Beiden brengen dan ook veel tijd door met hun gezin. Patrick: “Wij wonen in Emmen, hebben een dochtertje van 2 en we gaan dan ook vaak naar de dierentuin of naar de kinderboerderij als ik thuis ben. Of even de stad in met elkaar.” Bij Toon Leenders ligt het iets anders. Toon woont met zijn gezin in Nordhorn waar zijn vrouw vandaag komt. “Het gezin staat bij mij in mijn vrije tijd op nummer één. Ik ben al zo veel weg. Nu ook met Oranje. Bovendien zijn wij bezig met het inrichten van een nieuw huis hier in Nordhorn en dat kost ook veel tijd.”

Ook Nicky Verjans heeft een gezin, maar is buiten het handballen ook veel tijd kwijt met zijn werk in de marketing-sector. Bart Ravensbergen is huisman, aangezien zijn partner voor de klas staat. “En tussendoor kijk ik veel video, schotbeelden vooral om me zo goed mogelijk voor te bereiden op de komende tegenstander.”

Bobby Schagen van Lemgo kijkt veel sport en is druk bezig met de Podcast van Handbal Inside, Spielmacher. “Verder trek ik veel op met Fabian en Dani en probeer ik nog regelmatig naar Amsterdam te gaan voor familiebezoek en om naar Ajax te kijken.”

Fabian van Olphen is, behalve met zijn gezin met een tweeling van 11, druk bezig met de tijd na het handballen. “En dat moment komt, gezien mijn leeftijd, snel dichterbij.” Dani Baijens tenslotte is vooral met zijn studie aan de Johan Cruijff Academie, Commerciële Economie, bezig.

                 

Over de tijd in de bus, met name naar uitwedstrijden, komen de antwoorden aardig overeen. De meeste spelers benutten de tijd met lezen, filmpjes kijken op tablet of laptop, met elkaar praten of in groepjes kaarten. Er is nog wel verschil of de club een dag eerder vertrekt of op dezelfde dag. In het eerste geval is er uiteraard meer tijd om bijvoorbeeld nog te studeren, zoals bij Dani. “ Bij verre reizen lees ik graag boeken. Meestal boeken die iets met Sportmanagement te maken hebben of biografieën van sporters,” antwoordt Nicky. Op de terugweg, zo vertellen de meesten, ligt het natuurlijk heel erg aan de stemming. En die wordt zeker bepaald door het behaalde resultaat.

In aanloop naar het duel een korte voorbeschouwing. Allemaal zijn ze het er wel over eens dat dit duel, ook nog eens een derby, van groot belang is. Beide ploegen moeten punten pakken om zichzelf niet nu al in een uitzichtloze positie te plaatsen en onder in de ranglijst te blijven hangen.  Immers, de concurrentie pakt ook punten. Voor Lemgo is het seizoen al behoorlijk geslaagd met het behalen van de FINAL4  om de Duitse beker, maar degraderen wil niemand. Wat dat betreft staat de thuisploeg er nog slechter voor: met slechts twee punten stijf onderaan.

Of zoals Nicky het verwoordt: “Wij spelen thuis tegen een concurrent en zijn verplicht om te winnen. Ook voor de aansluiting naar boven.” Bart Ravensbergen: “We hebben een paar keer slecht en goed gespeeld. Drie wedstrijden met één  goal verschil verloren. Het moet nu maar een keer onze kant opvallen. Met onze fans erachter moet dat kunnen.”

Toon Leenders wil niet teveel naar de stand kijken: “Gewoon goed handballen en ons eigen spel proberen te spelen.” Dani Baijens vindt het prachtig om voor zoveel toeschouwers tegen al die Nederlandse jongens te spelen. “Ik verwacht ook veel Nederlandse supporters”. Voor Bobby Schagen, die 5 jaar voor HSG uitkwam, is de wedstrijd nog iets specialer. “Toen het wedstrijdschema bekend was, was het eerste wat ik deed, kijken wanneer wij tegen HSG moesten spelen. Ik heb hier nog steeds goede contacten en ik kijk met vreugde terug op die 5 jaar.”

Oranje en het EK

Het halen van het EK 2020 in Noorwegen is voor Oranje natuurlijk geweldig. Een enorme ontlading na afloop bij de laatste wedstrijd in Almere. Vooral voor de al wat oudere jongens. Gerrie Eijlers had het al eerder gezegd: “Ik stop niet voordat ik een eindtoernooi heb gehaald,” En zo gebeurde het. Ook voor een aantal andere jongens mogelijk een laatste kans een eindtoernooi te spelen.

Fabian van Olphen, teruggehaald na jaren niet voor Oranje gespeeld te hebben: “Ik ben ontzettend dankbaar dat ik die kans misschien krijg. Ik moet wel afwachten of ik gezond blijf en of de trainer mij nog waardevol genoeg vindt.” Zo denkt Toon Leenders er ook over. “Ik ben er al lang bij en heb zoiets nog niet meegemaakt. Het begint echt wel te kriebelen. Hopelijk blijf ik fit. Dan ga ik er alles uithalen,”. Voor Dani Baijens is het ook een geweldige ervaring om tegen deze toplanden te mogen spelen, uniek om dit mee te mogen maken. “Al ligt de focus nu nog op de competitie,” merkt Bobby Schagen op, “ik heb er heel veel zin in. We zijn geen favoriet, zeker niet, maar wie weet. Misschien kunnen we voor een verrassing zorgen bijvoorbeeld in de eerste wedstrijd tegen Duitsland. Een eerste wedstrijd is altijd moeilijk in een toernooi en niemand houdt echt rekening met ons.”

Keeper Bart Ravensbergen wil ook met super veel zin richting Noorwegen. “Ik ga er vanuit dat ik er bij ben, mits ik gezond blijf. Het is voor iedereen prachtig om erbij te zijn. De bond doet nu veel meer voor ons dan eerder, en ook dat betaalt zich uit. En een kans hebben we altijd.” Patrick Miedema staat voorlopig op de reservelijst en neemt in de wachtkamer plaats. “Ik wacht inderdaad af, heb in een eerder stadium andere keuzes  gemaakt bijvoorbeeld voor mijn gezin en dan moet je daarna accepteren hoe het verder gaat. En dat doe ik dan ook, al is de wil er wel.” Nicky Verjans is helemaal niet geselecteerd. “Deze beslissing zat erin en daarom heb ik er ook geen moeite mee, gezien mijn keuzes in het verleden. Ik heb mijn gezin en studie voor laten gaan. Toen ik voor Oranje kon gaan, raakte ik geblesseerd. Natuurlijk vind ik het jammer. Ik had er graag bij willen zijn.”

Na de wedstrijd

De wedstrijd zelf eindigde voor de thuisclub opnieuw in mineur. TBV Lemgo Lippe won, na een ruststand van 11-17, uiteindelijk verdiend met 24-29 en pakte zo twee belangrijke punten in een uitwedstrijd. De spelers van de thuisclub waren het na afloop eensgezind dat men het in de eerste helft had laten liggen. “Bepaalde fases hebben we niet slecht gespeeld,” vond Toon Leenders, “maar zij staan voor, omdat we teveel open kansen missen en dat breekt je later op.” Patrick Miedema deelt zijn mening: “We krijgen in het begin zulke simpele goals tegen, niet normaal. In de tweede helft komen we dan nog wel terug en ga je er nog in geloven. Maar je komt er net niet bij.”

                        

Bart Ravensbergen, die nog twee strafworpen stopte over het mindere resultaat: “Bij rust sta je er al weer 6 achter. In de tweede helft heb je dan een hele goede fase, kom je bijna op gelijke hoogte, maar er net niet naast. Dat kost kracht en dan kom je aan het eind tekort. Balen dus.”

Bobby Schagen, één van de uitblinkers bij de gasten, was blij dat het zo gelopen was. “Wij weten dat als we doen wat we kunnen, dan kunnen wij hier winnen.” Fabian van Olphen vond dat Lemgo het zichzelf na een goede eerste helft in de tweede dertig minuten onnodig moeilijk maakte waardoor Nordhorn terug in de wedstrijd kon komen. “Uiteindelijk redden we het dan toch nog met 5 verschil.” Dani Baijens zag zijn ploeg met de juiste instelling spelen. “We wisten dat wij HSG niet in hun spel moesten laten komen. Dat is gelukt, al hadden we het in de tweede helft niet zover mogen laten komen.”

Uitblinkers

Uitblinkers aan zijde van de thuisclub waren in elk geval Bart Ravensbergen met o.a. twee gestopte strafworpen, zijn collega Björn Buhrmester in de tweede helft. Patrick Miedema gaf leiding aan de defensie en scoorde zelf vier keer. Toon Leenders scoorde niet en Nicky Verjans kwam niet op de vloer. Bij de gasten waren keeper Peter Johannesson, Bjarki Mar Elisson met 11 treffers en Bobby Schagen met 6 puntgave goals, waaronder 1 strafworp tegen Bart Ravensbergen de opvallendste acteurs. Dani Baijens, die zowel in de eerste als tweede helft een tijdlang goed regie voerde bij de gasten, kreeg 1 streepje achter zijn naam. Fabian van Olphen scoorde niet.

cover Grondduel bij Nordhorn tegen Lemgo

foto Reza

Deel dit bericht